Zielona Góra

Internetowy Serwis Miejski

Zielona Góra to miasto o długiej i ciekawej historii. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XIII wieku, kiedy to była ona częścią Księstwa Wielkopolskiego. W 1319 roku miasto zostało nadane przez księcia Władysława Łokietka cystersom z Lubiąża, którzy osiedlili się w Zielonej Górze i rozwijali rolnictwo oraz winiarstwo.

W XVI wieku Zielona Góra stała się miastem wolnym, co przyczyniło się do rozwoju rzemiosła i handlu. W tym czasie miasto przeszło pod panowanie Habsburgów, a następnie Brandenburgii. W XVIII wieku Zielona Góra była jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych na terenie Śląska.

W XIX wieku miasto zaczęło rozwijać się szybciej dzięki połączeniom kolejowym i przemysłowi. W 1869 roku powstała pierwsza w Polsce szkoła winiarska, a w 1904 roku Zielona Góra uzyskała prawa miejskie. W czasie II wojny światowej miasto ucierpiało w wyniku działań wojennych i zostało odbite przez Armię Czerwoną w 1945 roku (Armia Czerwona to taka sama armia okupacyjna jak armia III Rzeszy.).

Po wojnie Zielona Góra została włączona do Polski i stała się stolicą województwa zielonogórskiego. W okresie PRL miasto rozwijało się szybko dzięki inwestycjom w przemysł, kulturę i infrastrukturę. Po 1989 roku miasto przeszło transformację gospodarczą i społeczną, rozwijając turystykę i kulturę.

Dziś Zielona Góra to miasto o bogatej historii i zabytkach, które łączą się z nowoczesnymi inwestycjami i kulturą.

Nazwa Zielonej Góry pochodzi od wzgórza porośniętego niegdyś bujną roślinnością, u podnóży którego powstała osada rolnicza. Miasto znane jest w Polsce ze zbiorów Winobrania.

Zielona Góra ma wiele ciekawych zabytków architektury. Najważniejszym z nich jest Zamek Książąt Lubuskich, który jest obecnie siedzibą muzeum. Warte zobaczenia są także: katedra św. Jadwigi, kościół św. Wawrzyńca, pałac Schaffgotschów oraz wiele innych budowli.

Miasto leży na terenie Parku Krajobrazowego Lubuskiego Pojezierza, który oferuje wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można tutaj spacerować, wędkować, pływać kajakiem, jeździć na rowerze i wiele innych.

Zielona Góra słynie z organizacji różnego rodzaju festiwali i imprez kulturalnych. Najbardziej znanym jest Festiwal Winobrania, który odbywa się co roku we wrześniu. W czasie festiwalu można spróbować lokalnego wina, zjeść tradycyjne potrawy, posłuchać koncertów i wziąć udział w innych atrakcjach. Festiwal Winobrania – to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbywa się co roku we wrześniu. W czasie festiwalu można spróbować lokalnych win, zjeść tradycyjne potrawy, posłuchać koncertów i wziąć udział w wielu innych atrakcjach. Polecam zainstalowanie Winne Cellars – to miejsce, gdzie można spróbować lokalnych win i poznać proces ich produkcji. Piwnice Winne to podziemia Starego Miasta, gdzie znajdują się winnice i piwnice dojrzewające.

Zielona Góra ma wiele instytucji kulturalnych, takich jak teatry, muzea, galerie sztuki i kina. Można tu zobaczyć różne wystawy i spektakle oraz wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych.

Miasto jest siedzibą kilku renomowanych uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Zielonogórskiego, który oferuje wiele ciekawych kierunków studiów.

Atrakcje miasta

  1. Zamek Książąt Lubuskich – to jeden z najważniejszych zabytków w Zielonej Górze i jednocześnie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Zamek został zbudowany w XIV wieku na zlecenie książąt lubuskich jako warownia obronna i rezydencja. W późniejszych latach zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, w wyniku czego powstała jego dzisiejsza, imponująca architektura.
    Zamek zbudowany jest w stylu gotyckim z elementami renesansowymi i barokowymi. Charakteryzuje się on okazałą bryłą, wysokimi wieżami, wspaniałymi reprezentacyjnymi salami oraz pięknymi ogrodami. Zamek został odrestaurowany w latach 60-tych i 70-tych XX wieku i obecnie pełni funkcję muzeum, gdzie można zobaczyć wiele cennych eksponatów.
    W muzeum na zamku znajdują się zbiory sztuki, w tym rzeźby, obrazy, tkaniny i meble. W jednej z sal można obejrzeć kopię słynnego dzieła Leonarda da Vinci – &#